Ako často potrebujeme jesť kuracie mäso?

15. NOVEMBRA 2022

peecene-kuracie-stehna

Kým niekomu sa stačí zahryznúť do šťavnatého mäsa raz za týždeň, iný si bez neho nevie predstaviť deň. Viete, koľkokrát do týždňa je odporúčané konzumovanie mäsa? A ak ho nestihneme zjesť, ako dlho nám vydrží čerstvé mäso v chladničke?

Kuracinka, ukáž nám, čo v tebe je!

Kuracie mäso patrí k najobľúbenejším druhom mäsa. Tento status si vyslúžilo aj vďaka tomu, že je veľmi chutné, diétne, ľahko dostupné a jeho využitie v kuchyni je vskutku širokospektrálne. Ak by sme sa však chceli kuraciemu mäsu pozrieť „na zúbok”, objavili by sme v ňom cenný zdroj bielkovín, prospešných tukov a vody. Nájdeme v ňom aj určitý podiel minerálnych látok, vitamíny a extraktívne látky (látky, ktoré ovplyvňujú vôňu, chuť a farbu mäska).

Z hľadiska výživy sú najdôležitejšou zložkou mäsa bielkoviny. Kvalitné mäso sa vyznačuje vysokým obsahom tzv. čistých svalových bielkovín – tie sú v našom tele zodpovedné napríklad za tvorbu buniek, svalov a tkanív, ale aj za budovanie protilátok a hormónov. Tuky nachádzajúce sa v tukových tkanivách mäsa sú pre nás zas cenným zdrojom energie.

Vedeli ste, že…?

Chuť mäsa, jeho šťavnatosť a krehkosť ovplyvňuje práve tuk v svalovine. Áno, to je tá biela časť medzi svalovými vláknami, ktorú zvykneme pri príprave mäsa oduševnene vyrezávať 🙂

Vo väčšom množstve sa v mäse vyskytuje aj vitamín B. Pomáha znižovať pocit únavy, prispieva k zdravému nervovému systému a k dobrej psychickej kondícii. Konkrétne tiamín (vitamín B1) je podstatný pre svaly, nervy a imunitu. Riboflavín (vitamín B2) zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe červených krviniek a pri raste tela. Kobalamín (vitamín B12) ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, hemoglobínu a je nápomocný pre zdravý nervový systém. Najkvalitnejší vitamín B12 je možné prirodzene získať iba z potravín živočíšneho pôvodu.

kuracie stehna

Na ktorom poschodí v potravinovej pyramíde sa nachádza mäso?

Počuli ste už o potravinovej pyramíde? Nejde o žiaden riskantný obchodný model ani o atrakciu starovekých civilizácií 🙂 Potravinová (alebo aj výživová pyramída) nám slúži na lepšiu orientáciu v problematike zdravého stravovania. Viete, na ktorom poschodí sa v nej nachádza mäso?

Na prvom poschodí nájdeme cestoviny, celozrnné obilniny, ryžu, pečivo, ovsené vločky či pohánku. Ak jeme napríklad 5-krát za deň, tak v každom z týchto piatich jedál by sa mala nachádzať jedna porcia potraviny z prvého poschodia pyramídy. Na druhom poschodí nás čaká zelenina a ovocie. Čerpáme z nej vitamíny (C, A, E), vlákninu, minerálne látky (železo, draslík, vápnik, magnézium), sacharidy a antioxidanty. Do tejto skupiny zaraďujeme aj zemiaky. Na treťom poschodí objavíme mliečne a mäsové výrobky, strukoviny, vajcia a ryby. Štvrté poschodie, čiže vrch pyramídy, je tvorený z cukrov a tukov. Príkladom takýchto potravín sú údeniny, sladkosti a vyprážané jedlá.

V princípe platí, že v spodnej časti pyramídy sa nachádzajú najviac preferované potraviny. Jej vrchol predstavujú jedlá, ktoré by sme nemali konzumovať príliš často. Kuracie mäso sa nachádza takpovediac v jej zlatom strede, z čoho vyplýva, že by malo v primeranej miere tvoriť stabilnú zložku nášho jedálnička.

Vedeli ste, že…?

Potravinová pyramída má tvar pyramídy iba na Slovensku a v Česku. V Japonsku je znázornená ako tornádo, v Anglicku ako tanier a vo Francúzsku ako loď. Kanaďania majú potravinovú dúhu, Kórea a Čína pagodu.

potravinova pyramida

Aké mäso by sme mali konzumovať?

Ak je to možné, vždy uprednostnite kvalitné a čerstvé mäso. Spoznáte ho podľa toho, že má garantovaný pôvod, pochádza od overených chovateľov, je pod stálou veterinárnou kontrolou a je spracované slovenskými spracovateľmi.

Ako skladovať mäso a dokedy ho spotrebovať?

Ak ste si zakúpili čerstvé mäso, je potrebné ho uchovať v chladničke tak, ako je uvedené na etikete produktu. Pokiaľ nie je možné udržať v chladničke odporúčanú teplotu do + 4,0 °C, odporúčame surové mäso čo najskôr tepelne spracovať. Výrobca na svojich etiketách uvádza aj čas, za aký je potrebné mäso spracovať pri porušení spotrebiteľského obalu produktu.

Ak si chcete mäso napácovať (napríklad na grilovačku), môžete tak urobiť 12 – 24 hod. vopred. Ak viete, že zakúpené mäso nebudete v priebehu jedného až dvoch dní pripravovať, zamrazte ho. Zamrazujte ho vždy čerstvé a suché. Super tipom je rozdeliť si ho na také množstvá, ktoré ste schopní spotrebovať pri jednom varení. Do mrazničky ho ukladajte zabalené v niekoľkých vrstvách tesne priliehajúcej fólie a v plochom tvare – bude sa vám lepšie ukladať, aj sa vám rýchlejšie rozmrazí. Na mäsové balíčky odporúčame napísať aj dátum zamrazenia. Aby ste proces zamrazenia urýchlili, obložte mäso už zamrazenými výrobkami. Procesu rozmrazovania však naopak doprajte čas – nechajte mu pomalý a voľný priebeh v chladničke. Rýchle rozmrazovanie horúcou vodou nie je ideálnym riešením.

mrazené kurčatá

Zdieľajte so známymi