Aj deti radi papajú hydinové mäsko

12. SEPTEMBRA 2022

dieta-konzumuje-sunku

Čerstvosť, kvalita a dohľadateľnosť pôvodu hydinových výrobkov by mala byť pre konzumenta vždy prvoradá, a to najmä, ak sa jedná o stravu našich detí. Kedy by sme mali zaradiť do jedálnička dieťaťa mäso a podľa čoho si vybrať skutočne kvalitné hydinové výrobky?

Vhodná strava pre deti a jej význam

Stravovanie detí je podmienené najmä ich vekom. Iné potreby na výživu má dieťa do prvého roku svojho života, iné potreby má dieťa do troch rokov, predškoláci a školáci. V každej etape života sa totiž ich telo a organizmus správa inak, podľa toho, ktorá časť tela sa primárne vyvíja.

Pre deti je však kľúčové najmä to, čo zjedia v priebehu svojich prvých troch rokov, kedy sa vyvíja ich mozog, kosti a imunitný systém. Taktiež sa im formuje metabolizmus, preto správnym stravovaním môžeme predísť vzniku rôznych civilizačných chorôb alebo aspoň eliminovať ich riziko. Už v ranom veku by preto mali deti prísť do kontaktu so všetkými bežnými potravinami.

Mnoho rodičov si to ani neuvedomuje, ale práve včasný kontakt s rôznorodými potravinami môže byť účinnou prevenciou voči potravinovým alergiám, ako napr. celiakii či laktózovej intolerancii. Vylúčiť danú potravinu z jedálnička by sme mali až vtedy, keď ju dieťa odmieta. Doprajme im čas a sebe trpezlivosť. Niektoré deti totiž musia jedlo ochutnať aj 15-krát, kým si jeho chuť obľúbia.

Stravovanie detí v predškolskom veku

Zdravá výživa a správne stravovacie návyky v predškolskom veku vedú k harmonickému vývoju dieťaťa. Deti sú samostatné, menej spia a viac sa hýbu. To je dôvod, prečo majú v tomto období vysoké nároky na energetickú spotrebu a vyvážený pomer zdravej stravy. V správnej výžive predškolákov by preto mali byť zastúpené všetky zložky (cukry, tuky, bielkoviny, minerály, vitamíny, vláknina), ktoré im zaručujú rast organizmu a primeraný vývin všetkých orgánov.

V tomto období začína väčšina detí navštevovať predškolské zariadenia a zvykať si na kolektív rovesníkov. Práve kolektív umožňuje deťom budovať a posilňovať si imunitný systém, k čomu bezpochyby prispieva aj správna výživa. Mala by byť pestrá, s dostatkom netučného mäsa (kuracie mäso a morčacie), rýb, celozrnného pečiva, zeleniny a ovocia. Obmedziť by sa mali korenené a výrazne solené jedlá, a samozrejme sladkosti. K nevhodným, avšak, žiaľ, veľmi obľúbeným jedlám pre deti patria aj údeniny, čipsy, chrumky, solené oriešky, popcorn, hranolky a slané pečivo (fast food).

dobrotkovo sunka pre detizdroj: https://www.instagram.com/hyza_sk/

Kedy zaradiť do jedálnička detí mäso?

Mäso by sme mali zaradiť do jedálnička dieťaťa už v prvom mäsovo-zeleninovom príkrme, ktorý u plne dojčeného dieťaťa podávame po ukončenom 6. mesiaci života. U umelo kŕmeného dieťaťa servírujeme prvý mäsový príkrm najskôr po zavŕšení 4., prípadne 5. mesiaca života.

Do prvého príkrmu je vhodné „biele“ mäso, a to kuracie, morčacie alebo z domáceho králika, najlepšie zo známeho zdroja. Samozrejme bez kože. Z hydinového mäsa je dobrou voľbou pre najmenších morčacie či kuracie stehno, nakoľko má viac železa ako kuracie prsia. Po 6. mesiaci môžeme pripraviť tento príkrm 6-krát týždenne s mäsom a 1-krát týždenne namiesto mäsa podáme jeden varený slepačí vaječný žĺtok.

Po ukončenom 1. roku môžeme drobcovi servírovať mäso, ryby, hydinu, vajíčka alebo strukoviny prakticky denne. Mäso podávame 5-krát do týždňa a jeden raz ho nahradíme celým vajíčkom a druhý raz strukovinami alebo rybou. Deťom vo veku 2 až 3 rokov mäso, ryby, hydinu, vajíčka alebo strukoviny podávame tiež denne. Majú tvoriť 1 – 2 porcie za deň (1 porcia je 40 g mäsa, alebo 1 vajíčko, alebo 4 – 5 lyžíc varených strukovín). Deti vo veku 4 až 5 rokov by mali mäso konzumovať približne 4 – 5-krát týždenne. Je dobré ho striedať a nezabudnúť na ryby. Denná dávka mäsa by mala byť približne 40 g. Asi 30 g mäsa nahradí 1 vajce alebo 4 – 5 lyžíc varených strukovín.

dobrotkovo sunkazdroj: https://www.instagram.com/hyza_sk/

Ako našim najmenším vybrať kvalitné kuracie mäso?

Pri voľbe kuracieho mäsa a hydinových výrobkov by sme mali v prvom rade dbať na overenú značku a zloženie daného výrobku. Trh ponúka niekoľko rôznorodých produktov určených pre  malých jedákov. Ako si z nich vybrať? Čím sa líšia od klasických hydinových výrobkov? 

Rozdiel možno badať najmä v spomínanom zložení. Hydinové výrobky vhodné pre našich miláčikov obsahujú spravidla vysoký podiel kuracieho mäsa, nižší až žiadny podiel prídavných látok a aditív, ktoré sú pre zachovanie čerstvosti a kvality výrobkov nevyhnutné. Kvalitné hydinové výrobky zvyčajne neobsahujú alergény ani lepok, takže sú vhodné aj pre tých, ktorí trpia rôznymi potravinovými alergiami. Vylúčenie umelých farbív či dochucovadiel je viac než žiadúce. Drobčekovia si tak už od ranného veku môžu vytvárať správne stravovacie návyky, ktoré si potom ľahšie udržia aj v neskoršom veku. HYZA, ako popredný moderný spracovateľ a výrobca hydiny a hydinových mäsových výrobkov, v nedávnej minulosti rozšíril svoje portfólio aj o produktový rad, ktorý nesie názov Dobrotkovo. V tomto produktovom rade môžeme aktuálne objaviť dva typy výrobkov – kuraciu šunku Dobrotkovo a kuracie párky Dobrotkovo. Okrem poctivého zloženia, ktoré má vysoký podiel čerstvého mäsa z overených chovov, nulovým obsahom alergénov či lepku, zaujme aj svojím obalom, do ktorého je „zabalený” atraktívny príbeh. Poďte ho objaviť spolu s nami!

Zdieľajte so známymi